Hliníkové výrobky, plechy, profily…

Technologie
hliníkové plechy

Hliník – koroduje anebo rezne?

Zákazníci se nás často ptají, proč vyrábíme naše produkty z hliníku. Těch důvodů je hned několik. Například jeho vysoký poměr pevnosti a hmotnosti, což z něj dělá oblíbený kov používaný ve stavebnictví. Ale ten zásadní důvod jeho obliby je zcela specifický průběh koroze, oproti ostatním kovů, které se běžně používají. Ano i hliník koroduje. Pro jasnější představu, když koroduje třeba železo, tak na jeho povrchu vzniká působením kyslíku červenohnědý povlak, který se následně olupuje až se úplně rozpadne. Hliník při styku s kyslíkem sice také koroduje, ale při této korozi na povrchu vzniká ochranná vrstva, která zabraňuje pokračování koroze. Takže pokud v hliníku vznikne prasklina, neprodyšná koroze ji zacelí a tím se zamezí jejímu dalšímu šíření.

Eloxace

Proto se také hliníkové povrchy cíleně upravují tzv. eloxací. Což je speciální chemicko-tepelná povrchová úprava, díky které se vytvoří ještě silnější zkorodovaná vrstva. Ta pak poskytuje silnější ochrannou vrstvu, bránící hloubkové korozi. Eloxace současně zvyšuje otěruvzdornost a ohnivzdornost hliníku.

Lakování

Další možností povrchové úpravy hliníku je lakování. S tím máme v naší ekologické práškové lakovně skoro dvacetileté zkušenosti. Víme jak je důležitá kvalitní a důkladná  předúprava hliníku  před vlastním lakováním. Když se totiž tento technologický krok podcení, zákazník možná  “ušetří”. Nicméně se díky této “úspoře” výrazně zkrátí životnost a přilnavost barvy k podkladu. Barva se prostě začne brzy odlupovat. Myslíte, že zákazník skutečně ušetřil?

Při použití hliníku si však musíme dávat pozor na kovy, které při vzájemném kontaktu způsobují jeho znehodnocení. Tím největším nepřítelem pro hliník je rtuť, která dokáže narušit jeho ochrannou vrstvu. Obecně se také nedoporučuje ve stavebních konstrukcích styk hliníku s mědí nebo ocelí. To projektanti znají například u oplechování balkonů, instalaci parapetů či zábradlí. A určitě není dobré hliníkové konstrukce a materiály vystavit působení silných zásad nebo kyselin.

Samozřejmě, že existují různé slitiny hliníku, kdy se cíleně přidávají prvky, které ovlivňují vlastnosti výsledného produktu. I podle toho, pro jaké prostředí je hliníkový výrobek určen. A stejně tak na trhu najdete i různě kvalitní hliník, různě subtilní či masivní profily. Proto je dobré při výběru produktů z hliníku, jakou pergoly, slunolamy, rolety atd. navštívit přímo prodejce a přesvědčit se o tom, z jakých materiálu zhotovuje své finální produkty. Líbivé fotografie na eshopu, které vytvoří profesionální fotograf za asistence phoshopu, ne vždy vykazují tu pravou kvalitu produktu.

Přemýšlíte o nové pergole, slunolamu nebo venkovním stínění? A chcete mít jistotu, že si vyberete kvalitní výrobek s dlouholetou životností? Zastavte se u nás v Mníšku u Liberce nebo na pobočce v Praze. Naši technici vám s výběrem rádi pomohou.

 

Sdílet článek

Další novinky