Co je vlastně koroze?
Koroze je samovolné a postupné narušení kovů či nekovových organických i anorganických materiálů vlivem chemické nebo elektrochemické reakce s okolním prostředím. Hlavním činitelem je atmosférický kyslík.
Je to samovolné vzájemné působení mezi prostředím a materiálem, které má za následek znehodnocování materiálu.
Jak je to s korozí hliníku?
Mnoho z nás si myslí, že hliník vyniká právě tím, že nerezne. Rezne. Ale nemusíte se bát 🙂
Když koroduje železo, vzniká na jeho povrchu červenohnědý povlak. Ten se potom olupuje, až se celý rozpadne.
Při korozi hliníku jeho povrch také oxiduje, jenže se i rychle hojí. Na povrchu vzniká ochranná vrstva, která zabraňuje pokračování koroze. Pokud se v hliníku vytvoří jakákoli prasklina, neprodyšná koroze ji okamžitě zacelí.
Např. eloxovaný hliník je povrchová úprava hliníku, která je dosahována pomocí kyseliny a elektrického proudu. Úmyslně se tak vytváří ještě silnější zkorodovaná vrstva, která pak poskytuje ještě silnější ochrannou vrstvu, bránící hloubkové korozi.
Úhlavním nepřítelem hliníku je RTUŤ, která narušuje jeho ochranný povlak a hliník okamžitě koroduje.
Nejznámější druhy korozí hliníku
- Galvanická koroze: když hliník ve velmi vlhkém prostředí přijde do kontaktu s ušlechtilejšími materiály jako železo.
- Důlková koroze: když je hliník ve velmi vlhkém prostředí, často v přítomnosti soli a kde voda nemůže z kovu stékat.
Korozivost je údaj, který udává, jak vysoká je odolnost hliníku vůči korozi. V porovnání s jinými kovy má hliník korozivost velmi dobrou.
Kdy ke korozi dochází a jak jí zamezit?
Když se hliník skladuje v prostředí bez velkých teplotních výkyvů a převáží se v suchu a řádně zabalen, aby žádná vlhkost nepronikla na kovový povrch, vrstva oxidu poskytuje ochranu před korozí. Vrstva oxidu je stabilní při pH 4 – 9.
Jestliže je hliník vystaven velmi kyselému nebo velmi zásaditému prostředí mimo pH 4 -9, objeví se silná koroze. Například alkohol způsobuje korozi hliníku pouze v malém rozsahu, pokud neobsahuje organické kyseliny, zatímco k velmi silné korozi může dojít, jestliže je současně přítomna i kyselina mravenčí.
Jiné slitiny hliníku se doporučují např. v přímořském prostředí, kdy musí být odolné vůči mořské vodě.
Hliník se dobře nesnese s mědí a ocelí, proto např. při stavbě domu dbejme na návaznost a vzájemnou snášenlivost materiálů. Především u různého oplechování kolem balkónů, parapetů, atik, venkovního stínění apod.
V naší práškové lakovně hliník lakujeme práškovými fasádními barvami, které hliníkový povrch perfektně ochraňují.