Jak si vybrat pergolu?

Výrobky

Hledáte ideální pergolu, která by vám umožnila trávit více času venku a zároveň vám poskytla pohodlí domova? Nevíte si rady, na co se při výběru soustředit a jak začít?

Na trhu jsou buď pergoly typizované, které mají jasně dané rozměry a není možné je měnit nebo na zakázku, kde si zákazník může navolit parametry a příslušenství na míru dle svých potřeb. Typizované pergoly bývají obvykle finančně příznivější, oproti tomu ty na míru bývají podstatně dražší.

Od čeho se tedy odrazit, abychom se vydali správným směrem?

Účel, ujasnění priorit

Zásadní je si ujasnit, proč si pergolu chceme pořizovat. Má pergola zvětšit náš obytný prostor nebo bude stát samostatně? Má odclonit nechtěné slunce během dne v určitou hodinu nebo si se sluncem chceme pohrát? Chceme vůbec aby měla pergola stínící funkci? Má nás chránit před okolními vlivy či nechtěnými pohledy od sousedů nebo nás stačí jednoduchá konstrukce bez doplňků? Chceme trávit pod pergolou čas i v případě nepříznivého počasí, v zimě, v noci..? Chceme pergolu na celý život nebo nám stačí jednoduché provedení na pár sezón. Máme čas na pravidelnou péči o ní nebo tím nechceme ztrácet čas?  Odpovědi na tyto otázky nám usnadní výběr a ušetří finance.

Umístění a velikost

Pergola je stavba, která může stát zcela samostatně (např. uprostřed zahrady), nebo být ukotvena k původní stavbě a tím rozšířit obytnou plochu. Také může být vetknuta do niky ve stavební konstrukci. Je možné jí realizovat jak v pravých úhlech, tak nakloněnou- kvůli většímu clonění. Pergola zastřeší klidně i grill, udírnu, bazén, zahradí nábytek, bar, letní kuchyni nebo může sloužit jako přístřešek pro auto. Možností je mnoho.

Pro cenovou nabídku bude důležité vědět, jak velký prostor jsme ochotni pro ní připravit.

Jestli si nejste jisti, jak by pergola u vašeho domu vypadala, jsme schopni vytvořit dokonalou vizualizaci na milimetry přesně díky našemu 3D skenneru. Tím získáte naprosto jasnou představu o tom, jaká pergola bude vašemu domovu slušet.

Materiál a údržba

Pro výběr pergoly je důležité si ujasnit, jak moc jsme ochotni o pergolu pečovat a věnovat čas její údržbě. Pro domácí kutily a vášnivé zahrádkáře je dřevěná pergola fajn řešením. Ta se hodí ideálně k chatám a chalupám a je třeba ji opečovávat před dřevokaznou houbou, plísněmi, vlivy počasí apod.

Pokud jsou vám činnosti jako pravidelné natírání nebo lakování cizí a chcete si pod pergolou užívat klid a odpočinek, potom je pro vás jasnou volbou hliník . Ten na rozdíl od ostatních materiálu ani nekoroduje ani neplesniví, prostě nestárne. A díky jeho nízké teplotní roztažnosti nemění své rozměry. Údržba hliníkové pergoly je minimální a spočívá především v omytí lamel od pylu a prachu, sněhu, listí apod.  Kvalitní lak zajistí vysokou stálobarevnost pergoly. Volba barevného provedení je neomezená. Pro milovníky dřeva jsme schopni vytvořit strukturu, která bude dřevěnou konstrukci připomínat.  Pergola se tak může stát díky vhodné volbě  materiálů a doplňků nadčasovým designovým prvkem.

Pamatujme prosím, že žádná bioklimatická pergola není 100% vodotěsná. Velice se liší od zastřešených konstrukcí a je třeba tyto rozdíly vnímat. Většina kvalitních bioklimatických pergol zadrží až 97%. Díky velkoformátovým lamelám lze u bioklimatických pergol regulovat sluneční svit dle potřeby. Současně dochází k cirkulaci vzduchu, takže se pod pergolou necítíme jako ve skleníku.

Ovládání

Možností, jak ovládat jednotlivé prvky na bioklimatické pergole, je několik. Někomu stačí si lamely naklápět ručně, někdo volí pro své pohodlí motorizaci- ovladač/tlačítko.  Motoricky lze ovládat nejen lamely, ale také výsuvné tkaniny, reproduktory, topení, osvětlení a další. Vše motorizované lze napojit na automatickou domácnost a výrazně si tak zjednodušit život. Pomocí mobilní aplikace ovládáte jedním klikem co potřebujete.

Barva

Možnosti ohledně výběru barev určitě komunikujte s dodavatelem.  My vlastníme lakovnu, tudíž jsme schopni se přizpůsobit zákazníkovi jak v barevnosti, tak struktuře. Je možné lakovat vše v jedné barvě nebo kombinovat barevnost lamel s konstrukcí a dalšími doplňky.

Vybavení a doplňky

Pergoly lze vybavit množstvím doplňků, jako jsou například  různé senzory. Nejčastěji jsou to čidla větrná, sluneční a dešťová. Dále je možné do pergoly (konstrukce i lamely) integrovat LED osvětlení, přidat reproduktory nebo infrazářiče.  U našich pergol vše co jde frézujeme do profilů či lamel a to právě pro nejlepší funkčnost a čistý vzhled.  Je samozřejmě možné při plánování pergoly některé prvky předpřipravit a instalovat i později.

Tipy na závěr

  • Je pochopitelné, že čím je pergola kvalitnější, čím nižší jsou nároky na její údržbu a tím je cena vyšší. Pergoly se od sebe liší tloušťkou profilů, kvalitou lakování a spojovacích materiálů, systémovým provedením apod.  To vše má vliv nejen na cenu, ale také na finální vzhled, životnost i stabilitu. Nenechte se dodavatelem odbýt, buďte rozvážní a ptejte se. V ideálním případě sedněte do auta a běžte se podívat do showroom. Zde by vám měl být dodavatel schopen pergolu předvést v plné kráse, nechat si osahat materiály, vyzkoušet funkčnost. Uvidíte zázemí dané společnosti a kdo s vámi bude v  budoucnu případně jednat.  Zajímat vás budou také záruky, následný servis, reklamační podmínky, dodací podmínky apod.
  • Pergola jako stavba podléhá stavebnímu zákonu §103 zákona č. 183/2006 Sb. Stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nepodléhá stavebnímu povolení, tehdy není třeba žádat o stavební povolení ani řešit ohlášku stavby. Toto je pro většinu staveb hliníkových pergol dostačující a samozřejmě to výrazně urychlí celý proces objednání a stavby pergoly. Při větších rozměrech jsme zákazníkovi samozřejmě nápomocni ohledně potřebných povolení.
  • Bioklimatické pergoly mají ve stojných nohách důmyslný integrovaný systém odvodu dešťové vody. Vodu lze nashromáždit např. do podzemní nádrže a znovu ji pak využívat třeba  na zalévání zahrady. Pro zavlažování zahrady je dešťová voda vhodnější než voda pitná, protože neobsahuje chlor a díky absenci solí a nízkému obsahu železa je opakem tzv. tvrdé vody. I toto provedení je ale nutné dopředu prodiskutovat s dodavatelem. Investice do kvalitní pergoly je celoživotní. Proč zatěžovat naše životní prostředí každé 3 roky dalšími a dalšími použitými produkty, když můžeme bohatě vystačit s jediným?

Pokud si stále nejste jisti, jaká varianta je pro vás vhodná nebo zda se hodí k vašemu domu, neváhejte nás kontaktovat a přijet se na pergolu podívat zblízka na našich pobočkách. Jsme tu pro vás.

 

 

 

Sdílet článek

Další novinky